Ольга Костіна про жіноче різноманіття

21 липня у Запоріжжі відбувся тренінг для жінок-лідерок Запорізької та Дніпропетровської областей. Це один з серії тренінгів від Благодійного фонду «Рівність і взаємоповага», які в липні проходять і проходитимуть в регіонах. Про них оголошується на Фейсбук сторінці фонду.

Власне я отримала приватне повідомлення з пропозицією зареєструватися. Чому на мене пав вибір сказати важко. Чи за досягнення в екопросвітництві чи за феміністичну позицію. Захід об’єднав у Запоріжжі майже 30 представниць різних національних, етнічних, релігійних, вікових та соціальних груп. Абсолютно різних напрямків діяльності. Хто проводить роботу з підлітками, хто з депутатськими групами. Для кого пріоритетним є сам напрямок (екологія, культура, реформування) і там має досягнення, а для когось власне включення жінок, їх підтримка. Зрозуміло, що така аудиторія демонструвала плюралізм думок.

І тут в жіночому колективі, як в житті, не було одностайної думки, щодо важливості фемінітивів чи винних у домашньому насиллі. Проте від гострих дискусій застерігало тверде правило – поважати чужий досвід. Певним чином це виправдало мої очікування. Було цікаво якраз зануритись у це різноманіття і повчитися його приймати. Шикарна нагода розширити свої межі. Як-то кажуть, з перших вуст почути про жіночу консолідацію мусульманок, ромок чи посіяти сумнів у прихильниць «ведичних теорій», відчути підтримку свідомого фемінізму.

Важливим елементом тренінгу було привернення уваги та активне обговорення/дискутування теми толерантності, поваги та інклюзивності суспільства, прийняття кожного члена та членкині громади через призму концепції «рівний-рівному». І фактично висновком роботи кожної групи над обраною проблемою врешті-решт ставало питання боротьби зі стереотипами та дискримінацією означено як ключ до успіху будь-якого суспільства.

Можливо, розуміючи це, організатор/к/и тренінгу наголошували на важливості видимості жінок, давали інструменти публічного виступу. Адже саме видимість робить явище зрозумілим і скоріш прийнятним. В результаті таких тренінгів кожній учасниці буде запропоновано розробити власний соціальний проект і представити його на заключній сесії в Києві, яка передбачає залучення 100 учасників, включаючи близько 48 представниць з областей, активістів та активісток захисту та просування прав жінок в Україні (політиків та політикинь, національних та міжнародних експертів та експерток).

Хотілось би відзначити важливість стратегії проведення заходів зі знайомства саме в регіоні. Переважно столиця скликає до себе учасниць одночасно зі всієї України з тією ж обмеженою кількістю прийняти всіх охочих. Це має свої переваги, але все-одно відбувається перекіс певних областей, міст, чи деяка елітарність англомовних і досвідчених у жіночому русі діячок. Власне і на тренінгу в Запоріжжі пролунала думка, що обізнаність зі своїми правами жінок пропорційна наближенню центру, далі вглиб країни розпорошуються знання і можливості. Тож, коли фокус зводиться хоча б до двох областей, то як вражає, що поруч стільки успішних панянок, так і зростають шанси до співпраці. Географічний фактор у нашій немалій країні не варто ігнорувати. І на сесії практики написання проектів якраз наголошувалося на важливості співпраці, врахування інтересів усіх зацікавлених груп.


Матеріал подано відповідно до тексту, опублікованого на сторінках ресурсу «Гендер в Деталях» за посиланням: https://genderindetail.org.ua/community/comments/comments_86.html