8 вересня 2017р. у Сумах відбувся тренінг «Жінки-лідери змін в місцевих громадах» для представниць Полтавської та Сумської області. Побачивши оголошення про захід на одному із порталів поширення інформації про події в громадському секторі, я одразу ж подала заявку і, на радість, була відібрана як учасниця тренінгу. Шлях із Полтави до Сум нелегкий, незважаючи на здавалось би невелику відстань між містами, та це не стало ані мені, ані іншим представницям Полтавської області на заваді, адже лідерами повинні бути не тільки чоловіки, а і жінки.
Під час тренінгу ми якраз і отримали нагоду поговорити про те як стати лідерками, витримуючи неймовірний тиск з боку чоловіків та суспільства загалом та як реалізувати свій лідерський потенціал; як боротись із дискримінацією та захищати свої права; як постійно підвищувати свій освітній рівень та як розвинути проектне мислення, внаслідок чого створити власний соціальний проект, що принесе користь суспільству.
Кожна складова тренінгу потребувала професіоналізму спікерів і відповідної активності учасниць. Здавалося б, що можна зробити зі звичайною серветкою? На прохання спікерки відірвати декілька шматочків, чітко виконуючи інструкції, а потім, розглядаючи результати кожної із учасниць - від сніжинок до стрічок з дірками – зрозуміти, як по-різному ми сприймаємо одну і ту ж інформацію.
Учасницями були представниці різних вікових та соціальних груп: були і ті, хто вже давно вважається лідерками в своїх громадах, і ті, хто тільки-но розпочинає свою кар’єру. Однак саме це і створювало особливо атмосферу взаємодії при тому, що цікаво було абсолютно всім: щось було забуто, щось відкрилось заново, а про щось тільки-но дізнались. Будь-яке питання чи практичне завдання жваво обговорювалося, іноді спікеркам навіть доводилось зупиняти процес (за браком часу), але аудиторія завжди знаходилася в тонусі. І це добре, бо відомо, що саме у суперечках народжується істина.
Власні життєві приклади учасниць вражали, оскільки були пов’язані не просто з ігноруванням прав жінок, а й з насильством по відношенню до жінок в побуті та сім’ї. Хто в цьому винен і як можна цьому завадити? У результаті виконання практичних вправ та жвавих дискусій було визначено основні інституційні та нормативні засоби захисту прав жінок на місцевому, національному та міжнародному рівнях. Варто зазначити, що про деякі із існуючих механізмів раніше учасницям було невідомо, а деякі не отримували своєї належної частки уваги, що на практиці «грало проти нас», зокрема мова іде про Індустріальний гендерний комітет з реклами, що успішно займається боротьбою із сексистською рекламою.
Дякуючи організаторам, зазначу, що толерантність, повага, досвідченість і глибока обізнаність тренерок із предметом дискусій зробили цей захід по-справжньому цікавим та прикладно-корисним.